Öğrenciler Tekfen Tarım Nevşehir Soğuk Hava Deposu’nu ziyaret etti

ogrenciler tekfen tarim nevsehir soguk hava deposunu ziyaret etti 2

ogrenciler tekfen tarim nevsehir soguk hava deposunu ziyaret etti 3

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Lider Çocuk Tarım Kampı’na katılan ilköğretim öğrencileri, Tekfen Tarım’ın tohumluk patatesler için kullanılan Nevşehir’deki Soğuk Hava Deposu’nu ziyaret ettiler. Gezi sırasında çocuklar ziraat mühendisleri tarafından gıdaların muhafazası konusunda bilgilendirildi.

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “hayatın merkezinde tarım, tarımın merkezinde çocuk” ilkesi doğrultusunda her yıl düzenlenen “Lider Çocuk Tarım Kampı”nın Nevşehir’deki organizasyonuna katılan öğrenciler, Tekfen Tarım’ın bölgede bulunan Soğuk Hava Deposu’nu ziyaret ettiler. Tohumluk patates depolanması için kayaların oyulması yöntemi ile yapılan yeraltı deposu çocukların hayli ilgisini çekti. Teknotarım Nevşehir Depo ve Proses Müdür Yardımcısı Hasan Asaf Deviren tarafından ağırlanan çocuklara tesisle ilgili bilgilerin yanı sıra patates üretim süreci ve depolanması konularında da bilgi verildi.

Türkiye genelinde geleneksel hale gelen Lider Çocuk Tarım Kampı etkinlikleri, ilköğretim 4. sınıf öğrencilerinin tarımla buluşmasını sağlarken, onlara doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmayı, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermeyi amaçlıyor. Bu kapsamda İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri ile İl Milli Eğitim Müdürlükleri koordinasyonunda düzenlenen kamplara katılan çocuklar tarımın birçok alanında uygulamalı olarak bilgilendiriliyor. Çocuklara ayrıca çevre, sağlıklı beslenme, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri, gıda güvenilirliği ve hayvancılık gibi konularda da farkındalık kazandırılıyor.

Nevşehir’de 6-8 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen kampa 19 Mayıs İlköğretim Okulu öğrencileri katıldı. Öğrenciler kamp süresince düzenlenen eğitimlere ek olarak bölgedeki sera, doğal depo, hayvancılık tesisi, balık yetiştirme tesisi, at çiftliği ve süt işleme tesisi gibi tarımsal üretim ve ürün işleme tesislerini ziyaret etti. Tekfen Tarım’ın Nevşehir Soğuk Hava Deposu da çocukların ziyaret ettiği tesisler arasında yer aldı.