Tekfen Tarım, Hishtil-Toros Fidecilik’teki hisselerini devretti

Tekfen Tarım, hazır fide sektöründe faaliyet gösteren iştiraklerinden Hishtil-Toros Fidecilik’teki (HTF) hisselerini İsrailli ortağı Hishtil’e devretti.

Toros Tarım’ın gübrenin yanı sıra çiftçilere sağlıklı ve verimli fide sunmak üzere 1999 yılında Hishtil ile yüzde 50-50 ortaklıkla kurduğu Hishtil-Toros Fidecilik (HTF), geçtiğimiz günlerde imzalanan anlaşma ile tamamen Hishtil bünyesine geçti. Anlaşma ile Tekfen, sahibi olduğu yüzde 50’lik payın tamamını İsrailli ortağına devretti.

23 yıldır çiftçilere sağlıklı fide sunuyor

1999 yılında Toros Tarım-Hishtil ortaklığında kurulan HTF, Antalya ve Adana’daki teknolojik seralarında ilk günden bu yana en yüksek uluslararası standartlara uygun olarak aşılı ve düz fide üretimi yapıyor. Kalitesi ve teknolojik yenilikleriyle her dönemde sektörüne yön veren HTF, özellikle karpuz, domates, patlıcan, salatalık, kavun ve biber gibi fide çeşitlerinde Türkiye’nin en önemli üreticileri arasında yer alıyor. Ürünlerini iç pazarın yanı sıra dış pazarlara da gönderen HTF, 2021 yılında 22 milyon adet aşılı ve 95 milyon adet düz fide olmak üzere toplam 117 milyon fide üretimi gerçekleştirdi.

Toros Tarım, şirketteki hisselerini 2019 yılında yine Tekfen Holding bünyesinde yer alan Tekfen Tarım’a devretmişti. 2022 yılında ise şirket hisselerinin Hishtil’e satılmasına karar verildi. Taraftar, anlaşma yoluyla başlatılan satış sürecinin ardından, resmi işlemlerin tamamlanmasıyla yollarını ayırdılar.