Türk kirazı Çin Seddi’ni aştı Türk kirazı Avrupa’dan sonra Çin’i de fethetti.

Ödüllü Türk kirazları Çin’de

Tekfen Tarım bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Alanar Meyvecilik’in ürettiği kirazların soğuk işlem görmeden Çin’e ilk sevkiyatı, Şanghay kentine ulaştı. Dünyanın en büyük kiraz üreticisiyle en büyük kiraz tüketicisini buluşturan bu sevkiyat, Çin’in tüketim potansiyeli de düşünüldüğünde Türkiye’nin ihracat stratejisinde önemli bir kilometre taşını oluşturuyor.

Şanghay'daki Türkiye Başkonsolosluğu Başkonsolosu Ahmet Denk, kirazların Şanghay’a soğuk işlem görmeden ihraç edilmesinin Türkiye ve Çin arasındaki ürün ticaretinde önemli bir dönüm noktası olduğunu belirtti.

ahmet denk

Tekfen Tarım Genel Müdürü Emrah İnce ise “Çin pazarına önemli bir giriş yaptık. Soğuk işlem görmeden sevkiyat yapabilme imkanıyla birlikte Çin’e ihracatta avantajlı konuma geldik. Bu “rekabetçi avantajı” yakalayabilmek içinse 16 günlük soğuk uygulamayı, 3 saatlik fümigasyon uygulaması ile değiştirerek havayolu kargo imkanlarıyla birlikte sezon bitmeden Çin’e kiraz ihraç etmeye başladık. Bu gelişme sadece bir ürün ihracatı olarak ele alınmamalı çünkü pazarın güçlü oyuncularından Amerika’nın pazardaki yerini almaya başlıyoruz. Hedefimiz kaliteden ve izlenebilirlikten ödün vermeden, yıllarca giriş yapmak için beklediğimiz Çin pazarında uzun soluklu kalabilmek. Türk kirazının dünyada hak ettiği değeri bulması için çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Türkiye’nin en büyük meyve üreticisi ve ihracatçısı firmalarından olan ve Tekfen Tarım bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Alanar Meyvecilik’in ürettiği kirazlar, İzmir’den yola çıkıp Çin pazarına Şanghay kentinden giriş yaptı. Bir ilk niteliği taşıyan bu sevkiyat için düzenlenen törene Şanghay'daki Türk Başkonsolosluğu’nun ve kiraz ihracatının gerçekleştirildiği firmaların üst düzey temsilcilerinin yanı sıra büyük perakende zincirlilerinin yetkilileri de katıldı.

Tekfen Tarım’ın Şanghay’a ihraç ettiği kirazların önemi ise bu sevkiyatın soğuk hava depolarında bekleme yapılmadan gerçekleştirilmiş olması. Çin’in Türkiye’ye uyguladığı ve ihraç edilen kirazların “soğuk işlem görmesi gerekliliği” prosedürü, son bir yıldır yapılan görüşmeler ve yoğun çalışmalar sonucunda kaldırıldı ve Alanar Meyvecilik tesislerinde yapılan incelemeler sonrası Türk kirazına Çin yolu açılmış oldu. Bu gelişmelerden önce kirazların 16 gün boyunca soğuk hava depolarında bekletilmesi gerekiyordu ve bu da Türkiye’nin rakip ülkelere karşı olan avantajını yitirmesine neden oluyordu.

Dünyanın en büyük üreticisi Türkiye’yle en büyük tüketicisi Çin’i bir araya getiren sevkiyat, Türkiye’nin ihracat stratejisi için olduğu kadar Türk çiftçisi için de çok büyük önem taşıyor. Çünkü bu gelişme Türkiye’de üretilen kirazların dünyanın en büyük pazarına satabileceği anlamını taşıyor.

Şanghay’da Huizhan Market'te düzenlenen törende açıklama yapan Şanghay'daki Türkiye Başkonsolosluğu Başkonsolosu Ahmet Denk, kirazların Şanghay’a soğuk işlem görmeden ihraç edilmesinin 16 günlük soğuk işlem ihtiyacını durdurduğunu belirterek bunun Türkiye ve Çin arasındaki ürün ticaretinde önemli bir dönüm noktası olduğunu belirtti. Denk, 2018 yılında başlayan temaslar sonucu bugün gelinen konumun; gelecekte Çin’in Türkiye kirazları için ana ihracat pazarlarından biri olacağının göstergesi olduğuna inandıklarını söyledi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Tekfen Tarım Genel Müdürü Emrah İnce, bu gelişmenin Türk Tarım sektörü için çok önemli olduğunu vurguladı. Bu sevkiyatla sadece bir ürün ihraç etmediklerini, Çin pazarına önemli bir giriş yaptıklarını söyleyen İnce “Soğuk işlem görmeden sevkiyat yapabilme imkanıyla birlikte Çin’e ihracatta avantajlı konuma geldik. Bu “rekabetçi avantajı” yakalayabilmek içinse 16 günlük soğuk uygulamayı, 3 saatlik fümigasyon uygulaması ile değiştirdik. Türk Hava Yolları’nın da yaygın uçuş ağıyla birlikte henüz bu sezon bitmeden Çin’e kiraz ihraç etmeye başladık. Tabii bu gelişme sadece bir ürün ihracatı olarak ele alınmamalı çünkü konunun stratejik boyutu çok daha büyük. Artık pazarın güçlü oyuncularından Amerika’nın pazardaki yerini almaya başlıyoruz. Tekfen Tarım ve Alanar Meyve öncülüğünde gerçekleşen bu ihracat aynı zamanda Türk üreticisi için de çok önemli. Çünkü Çin’den her geçen gün yeni siparişler alıyoruz ve Çin’in tüketim potansiyelini de düşündüğümüzde bu taleplerin önümüzdeki günlerde daha da büyüyeceğine inanıyoruz. Hedefimiz kaliteden ve izlenebilirlikten ödün vermeden, yıllarca giriş yapmak için beklediğimiz Çin pazarında uzun soluklu kalabilmek” dedi.

alanar

İnce “Fümigason yöntemiyle elde ettiğimiz bu avantaj, şüphesiz ki önümüzdeki yılın kiraz sezonunda Türkiye’nin kiraz ihracat coğrafyasını ağırlıklı olarak Çin’e kaydıracaktır. Biz de Tekfen Tarım olarak bu işlem için yeterlilik alan 8 ihracatçı/üreticiden biri olarak, Türk kirazının dünyada hak ettiği değeri bulması için çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

İhraç edilen Türk kirazları lezzet yıldızı almıştı

Çin’e ihraç edilen kirazlar, Brüksel merkezli International Taste Institute tarafından yapılan ve yüzlerce ülkeden, binlerce gıda ve içecek ürününün katıldığı 2019 Tat değerlendirmesi ve sertifikasyonu sonuçlarına göre yüzde 87,9’luk bir skor ile 2 altın yıldız lezzet sertifikasını kazanmıştı. Sadece performansı yüzde 70’in üzerinde olan ürünlerin derecelendirildiği ve sertifikasyonunda aralarında Michelin yıldızlı şefler ve dünyaca ünlü sömeliyelerin jüri olarak yer aldığı süreç, tüm dünyadan gelen binlerce gıda ve içecek ürününün değerlendirilmesini kapsıyor.