Türk Kirazına Uluslararası Lezzet Yıldızı

Tekfen Tarım bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Alanar Meyvecilik tarafından üretilen kirazlar,

Brüksel merkezli International Taste Institute tarafından yapılan ve yüzlerce ülkeden, binlerce gıda ve içecek ürününün katıldığı 2019 Tat değerlendirmesi ve sertifikasyonu sonuçlarına göre yüzde 87.9’luk bir skor ile 2 altın yıldız lezzet sertifikasını kazandı.

Ödül töreni 24 Haziran’da Brüksel’de düzenlenen sertifikasyon sürecinde testler; tamamen kör tadım yöntemiyle yapılıyor. Marka ya da ürün menşei değil, verdiği lezzetin yüksek duyusal analizi ön plana çıkıyor. Türk kirazı, aldığı bu belge ile damaklarda bıraktığı tadı da tüm dünyaya ispat etmiş oldu.

Tekfen Tarım Genel Müdürü Emrah İnce, “ Türk kirazı, aralarında Michelin yıldızlı şeflerin de olduğu, tüm dünyadan yaklaşık 200 kişilik jüri tarafından en lezzeti meyvelerden biri olarak sertifikalandırıldı. Hedefimiz, farklı meyvelerle de benzer başarılara ulaşmak” dedi.

gorsel1

Soldan Sağa; Engin Çolakoğlu - T.C. Belçika Büyükelçiliği Birinci Müsteşarı, Yeliz İnanç Balıbey - Tekfen Tarım Kurumsal Formlar Uzmanı, Alain Clos - Euro-Toques Üyesi Master Şef, Emrah İnce -  Tekfen Tarım Genel Müdürü, İsmail Gencay Oğuz - T.C. Belçika Büyükelçiliği Ticaret Baş Müşaviri

Her yıl, Brüksel merkezli International Taste Institute tarafından yapılan ve tüm dünyadan binlerce üreticinin sonuçlarını merakla beklediği tat değerlendirme ve sertifikasyon sonuçları açıklandı. Bu sonuçlara göre 2019 yılında, Tekfen Tarım bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Alanar Meyvecilik tarafından üretilen kirazlar; yüzde 87.9 gibi yüksek bir skorla 2 altın yıldız lezzet sertifikasını aldı. Sadece performansı yüzde 70’in üzerinde olan ürünlerin derecelendirildiği ve sertifikasyonunda aralarında Michelin yıldızlı şefler ve dünyaca ünlü sömeliyelerin jüri olarak yer aldığı süreç tüm dünyadan gelen binlerce gıda ve içecek ürününün değerlendirilmesini kapsıyor.

Türk kirazının lezzeti dünya tarafından kabul gördü

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Tekfen Tarım Genel Müdürü Emrah İnce, Enstitünün, yıllar boyunca yaklaşık 15 bin ürünü test ettiğini hatırlattı. Sertifika almaya hak kazanan ürünlerin, tüm dünya mutfaklarında benzerlerinde kalite ve tercih edilme sebebiyle ayrıştığına vurgu yapan İnce, lezzetiyle tüm dünya tarafından kabul gören Türk kirazının, aldığı bu yeni sertifika ile orta vadede ihracata da katkı yapacağını ifade etti. İnce, “Türk kirazı, aralarında Michelin yıldızlı şeflerin de olduğu, tüm dünyadan yaklaşık 200 kişilik jüri tarafından en lezzeti meyvelerden biri olarak sertifikalandırıldı. Hedefimiz, farklı meyvelerle de benzer başarılara ulaşmak” dedi. Alanar firması ile Türkiye’nin 3 farklı bölgesinde, yaklaşık 100 hektarlık alanda kiraz ürettiklerini söyleyen İnce, “Alanar Şirketi, meyve bahçelerinde, farklı bölgelerde, iklim koşullarında, enlemlerde ve rakımlarda modern yöntemlerle kiraz yetiştiriyor. Her 30 metre yükseklik farkı, kirazın vadesinde bir gün gecikme anlamına gelir. Bu sayede kiraz mevsimini 70-80 güne uzatıyoruz” diye konuştu.

International Taste Institute Hakkında…

Yiyecek ve İçecek Ürünlerinin TAT performansını değerlendirmek & tescillemek misyonuna olan bağlılığını göstermek adına oluşturulan kuruluş, Ferran Centelles – (El Bulli Foundation Baş Sömeliyesi), Manuel Jimenez – (2017 İspanya En İyi Sömeliyesi), 36 yıldır 2 Michelin yıldızına sahip Alain Nonnet, 2017 İtalya Bocuse d’Or Kazananı Gaetano Raguni, İngiliz Yiyecek ve İçecek Elçisi & BBC televizyonu şef sunucusu Alan Coxon, 1 Michelin yıldızlı Cristina Figueira gibi prestijli ve dünya çapında tanınan şef ve sömeliyelerden oluşuyor. Ürünler, kör tadım yöntemi ile, geniş panellerde, bağımsız yiyecek ve içecek profesyonellerinin marka, ürün ismi ya da menşei bilmeden tadım yapması ile sistematik ve objektif bir metodoloji izlenerek analiz edilerek puanlanıyor.

Alanar Hakkında…

Alanar Meyve; meyve üretimi ve ticareti alanlarında faaliyet göstermektedir. Fidan yetiştiriciliğinden market rafına kadar kontrollü tarım yapan Alanar’ın başlıca ürünleri kiraz, incir, nar ve kayısı olmakla beraber; elma, erik, Trabzon hurması, kestane, şeftali ve nektarın de ürün yelpazesinde yer almaktadır. 2018 yılında Tekfen Tarım ailesine katılan Alanar Meyve, Satın alma sonrasındaki yeni yatırımlar sonucunda, yılda 10 bin ton civarında olan meyve satış hacminin 10 yıl içinde yılda 35 bin ton seviyesinin üzerine çıkması beklenmektedir.