Alanar Meyve’den Denizaşırı İşbirliği

Bir Tekfen Tarım kuruluşu olan ve son 3 yılın siyah incir ihracat şampiyonu Alanar Meyve, Berlin’de düzenlenen Fruit Logistica Fuarı’nda, Perulu meyve üreticisi ile siyah incirin pazarlanması için sözleşme imzalayarak; ‘365 Gün İncir Projesi’ kapsamında inciri dünyanın dört bir yanındaki müşterilerine kesintisiz ulaştırmak için önemli bir adım attı.

Dünya sofralarını Bursa siyah inciriyle tanıştıran ve 3 yıldır ihracat şampiyonu olan Tekfen Tarım kuruluşu Alanar Meyve, siyah incir arzını  tüm yıla yaymak için çözümü Güney Yarımküre’de buldu. Peru’nun en prestijli meyve üreticilerinden biri olan firma, artık Alanar için siyah incir üretimi yapacak. İki firma arasındaki işbirliğinin imzası, Berlin’de düzenlenen ve dünyanın en geniş katılımlı meyve fuarı olan Fruit Logistica’da atıldı. Alanar Meyve, bu anlaşma ile Türkiye’de Bursa siyah inciri hasat sezonu bittikten sonra da, yılın tamamında tüm dünyaya siyah incir satışı yapabilecek.

Tekfen Tarım’ın çalışmalarını yakından takip eden ve anlaşmada bizzat hazır bulunan Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin, Alanar Meyve’nin alanındaki liderliğine vurgu yaparak, “Bu anlaşma ile dünya piyasaları için tedarik süremizi 120 günden 365 güne çıkartarak liderliğimizi perçinliyoruz” dedi. Avrupa, Uzak Doğu, Orta Doğu, Kuzey Amerika ve Avrupa dahil olmak üzere yılda 2 bin tondan fazla taze incir ihraç ettiklerini hatırlatan Gigin, Perulu şirket ile yapılan anlaşmayla üretimdeki mevsimsel boşluğun ortadan kalktığını ve önemli bir rekabet avantajı elde ettiklerini söyledi.

Tekfen Tarım Genel Müdürü Emrah İnce ise üretim ve satışını gerçekleştirdikleri tüm yaş meyve çeşitleri için global anlamda her türlü fırsatı değerlendirmeye açık olduklarını ifade ederek, “Bugün siyah incir için, Türkiye’den ihraç ettiğimiz miktarları %20 oranında takviye edecek bir sözleşmeye imza attık. Benzer anlaşmaları, dünyanın farklı yerlerinde farklı ürünler için de yapabiliriz” dedi.

 

dsc7407 scaled
dsc7628 scaled
bursa black fig 2 scaled

Foto Altı:

(Soldan sağa) Yavuz Taner / Alana Meyve YK Başkanı, Emrah İnce / Tekfen Tarım Genel Müdürü, Alfredo Quispe / La Kiarita şirket sahibi, Murat Gigin / Tekfen Holding YK Başkanı, Ricardo Gomez / La Kiarita Ticaret Müdürü

Bilgi ve Formlar: Medyaevi Formlar Barış Durukan ve Cem Cicioğlu 0212 251 91 81 Dahili 127 / 128