Nevşehir Soğuk Hava Deposu


Tekfen Tarım Nevşehir Soğuk Hava Deposu, bölgedeki diğer doğal depolar gibi kayaların oyulması ile yapılmıştır. Tesiste, son teknoloji klima ve havalandırma sistemi mevcut olup kontrollü depolama yapılmaktadır.

Depoda 8 aylık uzun bir dönem tohumluk patates depolanmaktadır. Tohumluklar burada işlenip boylandıktan sonra ilaçlanarak depolanır; 50 kg’lık jüt ve file çuval veya 1000 kg’lık “big-bag’ler” ile müşterilerimize sunulur.

Tarlada üretilen elit ve temel tohumlar, soğuk hava deposunda uyku sürecini geçirmesi için getirilir. Depoya ulaşan her tohumluk, mutlaka bakanlığın sertifikasyon kabul kriterlerinden geçmek zorundadır. Tohumluklar Modern seçme-temizleme-boylama ünitesinden geçirilerek depoya alınır; 800’er kg’lık özel ahşaptan imal edilmiş kasalarda muhafaza edilir.

Tekfen Tarım tarafından inşa edilen soğuk hava deposu, bölgedeki diğer depolardan birçok özelliğiyle ayrışmaktadır. Yaklaşık 45.000 m3 hacme sahip olan tesis, yer altı depoculuğunun getirdiği tüm doğal avantajların yanı sıra, en son teknoloji ürünü ve tamamen bilgisayar kontrollü havalandırma/soğutma ünitelerine sahiptir. Toplam 32 odanın her biri diğerinden bağımsız, havalandırma ve soğutma imkânına sahip tesis; yer üstü teknolojisini yer altında barındırmakla ekonomik, sağlıklı ve doğal depolamaya imkân sağlar.

Tesiste yer altı deposu haricinde; analiz laboratuvarı, kantar istasyonu, tır parkı, malzeme depoları, ofisler ve yemekhane gibi ek üniteler de bulunmaktadır. Tüm olanaklarıyla Türk üreticisinin ihtiyacı olan; dünya standartlarındaki patates tohumlarını iç üretimle sağlamayı ve ihracat potansiyeli yaratmayı hedefleyen bir tesistir.

İletişim Bilgileri

Adres: Nevşehir İli Gülşehir yolu üzeri 7. km Höyük Köyü Nar Kasabası

Tesislermiz & Bahçelerimiz
Manisa
Manisa
Çanakkale
Çanakkale
Afyon
Afyon
Adana
Adana
Karaman
Karaman
Bursa
Bursa
Nevşehir
Nevşehir
Adana
Adana
Manisa
Manisa