Tekfen Tarım’ın verimli ve kaliteli patates tohumları fuarda göz doldurdu

Türkiye’nin ilk ve tek uygulamalı Patates Özel Fuarı kapılarını açtı

Türkiye’de doku kültürüyle verimli ve kaliteli patates tohumu üretimine liderlik eden Tekfen Tarım, Konya’da 2. kez gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk ve tek açık alan uygulamalı Patates Özel Fuarı’na (Potato Days Turkey) katıldı. Üreticisinden tarım sektörüne girdi sağlayan firmalara kadar tüm paydaşları bir araya getiren fuara katılan firmalar açık alanda ektikleri patatesleri sergiledi. Ülke ekonomisine katma değer sağlayan hastalıklardan ari ve verimli patates tohumları ile yetiştirdiği patatesleri ziyaretçileriyle buluşturan Tekfen Tarım’ın standına yoğun ilgi oldu. Açık alan uygulamalı bir fuarın sağladığı avantajları en iyi şekilde değerlendiren Tekfen Tarım’ın yetiştirdiği kalitesiyle göz dolduran patates tohumları, ağırlıklı olarak Türkiye ve Ortadoğu’dan fuara katılan ziyaretçilerden tam not aldı.

Tekfen Tarım, doku kültürü patates yetiştiriciliği ile sektöre öncülük ediyor

Potato Days Turkey Fuarı’nın açık alan uygulamalı tarım fuarcılığının ilk ve güzel örneği olduğunu belirten Tekfen Tarım Teknotarım Operasyon Müdürü Hasan Yener , “Potato Days Turkey Fuarı bizi çok heyecanlandıran bir fuar oldu. Burada toprakla ari ve verimli patates tohumlarımızı buluşturduk ve bize ayrılan stantta elde ettiğimiz mahsulü, bizzat ziyaretçilerimizle buluşturma fırsatı bulduk. Uygulamalı tarım fuarı standımıza aynı zamanda ciddi bir dinamizm kattı. Ziyaretçiler taze taze mahsul ettiğimiz patates tohumlarımızı çok beğendi. Doku kültürü patates yetiştiriciliğini burada uygulamalı gösteriyor olmamız, bu anlamda sektöre öncülük etmemiz hem bizim için hem de sektörümüz için büyük önem taşıyor” diye konuştu.

Doku kültürü ile hastalıklar önleniyor

Tekfen Tarım’ın yerli tarımsal üretimin en büyük destekçilerinden olduğunu ifade eden Hasan Yener, doku kültürü ile patates tohumu yetiştiriciliği ile ilgili şu bilgileri verdi:  “Sertifikalı tohumluk patates üretiminde başlangıç materyali olarak doku kültürü yoluyla elde edilmiş hastalılardan ari süper elit kademede mini yumru kullanıyoruz. Mini yumrular ise Tekfen’in kendi Biyoteknoloji laboratuvarlarında ve kontrollü seralarında elde ediliyor. Bu çabanın sonucunda da en verimli ve hastalıklardan arınmış patatese ulaşabiliyoruz. Türk çiftçisine 2004 yılından bu yana hastalıklardan ari, kaliteli tohumluk ve fidan üretimi yapıyoruz. Özellikle muz ve patates tohumu üretiminde elde ettiğimiz başarıyı diğer tür ve çeşitlerin üretimine de taşımayı hedefliyoruz.”

DLG Fuarcılık tarafından organize edilen, stratejik bir ürün olan patates tohum üretiminin tüm yönleri ile ele alındığı fuarda, Tekfen Tarım’ın standı 18 - 20 Ağustos tarihlerinde, Konya’ da üç gün boyunca ziyaretçilerin yoğun ilgisi ile karşılandı.

tekfen tarim patates 3
tekfen tarim patates 1
tekfen tarim patates 4
tekfen tarim patates 2