Kestane


Alanar’ın ürettiği taze kestaneler, kimyasal kullanılmadan ısıl işlemden geçmektedir.

Isıl ve parlatma işlemi, Alanar’ın Türkiye’de yapmış olduğu en güncel ve en eşsiz teknoloji yatırımıdır.

Isıl işlem, kusurlu kestanelerin tespit edilmesini ve ayıklanmasını sağladığı gibi, kestanenin kızartılması ve haşlanması sonrasında iç derisinin yüzülmesini kolaylaştırır. Parlatma işleminden sonraysa kestaneler, 5 ve 10 kg’lık karton kutulara veya 5, 10, 25 kg’lık çuvallara her tür şekilde paketlenebilir.

Kestane boyutlandırması 100 adet/kg’dan başlayıp, en büyük boylar için 40 adet/kg’a kadar gider. Tüm boylamalar 40-50 adet, 51-60 adet, 61-70 adet, 71-80 adet, 81-100 adet/kg şeklinde olmaktadır.

Türkiye’de üretilen Şekerci Castanea çeşidi en üstün kalitedeki kestanedir. Uzun boylu şekillerde, kırmızımsı renkli epikarp (deri) ile yoğun, genellikle kabarık çizgiler ve küçük yarı dikdörtgen şekilli hiler skar ile parlaktır. Büyük ebatlı şekerciler, bölünük değildir ve tatlı bir tada sahip olur. Çekirdeğin kendisi boşluktan arındırılmış ve epispermden kolayca ayrılabilir. Tohumu korur ve yüzeye ince bir bağ ile bağlıdır. Mekanik yollarla kolayca çıkarılabildiği için endüstriyel işlemeyi de kolaylaştırır.

Kestaneler, Aydın ve Denizli bölgelerinin özellikle dağlık kesimlerinde yetiştirilir. Dağlık arazide kış aylarında üretilmesinden dolayı bu bölgedeki üreticiler için cazip bir üründür.

Ürünlerimiz

Sağlıklı nesiller için sağlıklı besinler